RVT43HLTNWC00
manufacturer:
Riverdi
Description:
4.3 TFT IPS PCAP HIGH BRIGHTNESS
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Product Status:
Active
Package:
Box
Viewing Area:
96.54mm W X 55.36mm H
Series:
HB IPS
Diagonal Screen Size:
4.3" (109.22mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Capacitive
Mfr:
Riverdi
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
I²C, RGB, UART, USB
Dot Pitch:
0.20mm W X 0.20mm H
Dot Size:
Dot Pixels:
480 X 272
Controller Type:
SC7283, ILI2132A
Model Number:
RVT43HLTNWC00
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) I²C, RGB, UART, USB 4.3" (109.22mm) 480 x 272