RVT35HHBFWN00
manufacturer:
Riverdi
Description:
3.5" IPS TFT BT817Q HIGH BRIGHTN
Category:
Optoelectronics
Specifications
Category:
Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color:
Display Type:
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Product Status:
Active
Package:
Box
Viewing Area:
52.56mm W X 70.08mm H
Series:
EVE4
Diagonal Screen Size:
3.5" (88.90mm)
Graphics Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen:
Mfr:
Riverdi
Backlight:
LED - White
Display Mode:
Transmissive
Interface:
QSPI, SPI
Dot Pixels:
320 X 240
Controller Type:
BT817Q
Model Number:
RVT35HHBFWN00
Introduction
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) QSPI, SPI 3.5" (88.90mm) 320 x 240