RVT101HVBNWC00-B
Description:
IPS TFT BT817Q PCAP OPTICAL BOND
Viewing Area:
217.96mm W X 136.60mm H
Series:
EVE4
Diagonal Screen Size:
10.1" (256.54mm)
Touchscreen:
Capacitive
Interface:
QSPI, SPI
Dot Pitch:
0.17mm W X 0.17mm H
Dot Size:
Controller Type:
BT817Q (TFT), ILI2312A (CTP)
Model Number:
RVT101HVBNWC00-B
Introduction
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) QSPI, SPI 10.1" (256.54mm) 1280 x 800